19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
 
 
19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle çelenk sunma töreni düzenlendi. Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemi hakkında Gürağaç Köyü Muhtarı Enver Kibar bir konuşma yaptı.
 
Muhtar KİBAR konuşmasında:
1829 yılında kurulan ve 189 yıllık tarihe sahip olan Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, 19 Ekim 2015 tarihinden itibaren Muhtarlar günü” olarak kutlanmaktadır.
Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren ihtiyar anlamı da taşımaktadır.
Muhtarlık müessesesi gerek demokratik hayatta oynadığı rol, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendiği fonksiyonlar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşaması, Yerel yönetimlerin en küçük birimi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “demokrasinin temel taşıdır.
Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinde vatandaş ile devlet arasında köprü rolü oynayan muhtarlık Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir.
Modern muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Muhtarlığın 189 yıllık Merkez/Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.
Bu nedendir ki; seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, siyasal değil, çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Keza bizlere göre dünyada örneği olmayan en önemli işlevi de genel/yerel idare arasındaki, iş yükünü çoğaltacak ve zaman zaman çatışma yaratacak ortamlardan uzak, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini almıştır.
Bu günün “Muhtarlar Günü” ilan edilmesine vesile olan Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle bu müessesede görev yapmış arkadaşlarımızı sevgiyle anıyorum.
Ayrıca bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum ve tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, tüm muhtarlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum. dedi.
Çelenk sunma töreninin ardından İlçemiz Kaymakamı Sayın Hüseyin AYDIN, köy ve mahalle muhtarlarını makamına kabul ederek 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı. Kaymakam AYDIN kabulde muhtarlık müessesesinin demokrasi tarihimizin önemli bir yapı taşını oluşturduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın da konu üzerinde hassasiyetle durduğunu ve muhtar toplantıları ile de devletin en üst kademesi ile devletin en kılçaldaki yöneticisinin buluşmasının buna bir örnek olduğunu, bu buluşmaların muhtarlık müessesinin itibarını artırdığını belirtti.